Skip to content

8 Alaska AvenueJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block7109
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SFR1UG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
66%
Improvement Value:$153,900
34%
Total Assessment$449,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+3.9%
2024$5,773+5.4%
2023$5,479+1.4%
2022$5,403+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 17502, Page 1798Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$47,670
DeedBook 5167, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1956