Skip to content

34 Brookwood ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block7204
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,610
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
52%
Improvement Value:$271,200
48%
Total Assessment$566,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+3.9%
2024$6,350+4.0%
2023$6,105+1.4%
2022$6,020+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,610DeedBook 18352, Page 798Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 13111, Page 881

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5498, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1962