Skip to content

36 Brookwood ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block7204
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
50%
Improvement Value:$298,100
50%
Total Assessment$593,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+3.9%
2024$6,298+4.0%
2023$6,054+1.4%
2022$5,970+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 16476, Page 1239Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 16281, Page 1486Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12628, Page 1026

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5721, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1962