Skip to content

6 Westminster DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$325,500
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block7601
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,848
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
54%
Improvement Value:$264,700
46%
Total Assessment$576,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,376+3.9%
2024$7,096+4.0%
2023$6,821+1.4%
2022$6,727+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,500

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16801, Page 1836Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5768, Page 201

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5062, Page 531

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4835, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1970