Skip to content

22 Fordham RoadJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block7706
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
48%
Improvement Value:$322,500
52%
Total Assessment$623,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+4.0%
2024$7,241+4.0%
2023$6,961+1.4%
2022$6,865+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 17473, Page 1461Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 16495, Page 1333Recorded9/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963