Skip to content

20 Princeton DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block7702
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,680
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
40%
Improvement Value:$451,500
60%
Total Assessment$751,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,384+3.9%
2024$8,066+10.5%
2023$7,300+1.4%
2022$7,199+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17267, Page 651Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 10067, Page 1195

Property Built

Built

Year Built: 1963