Skip to content

15 Adelphi DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block7702
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG1
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,892
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
54%
Improvement Value:$254,900
46%
Total Assessment$557,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+3.9%
2024$7,064+4.0%
2023$6,791+1.4%
2022$6,697+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 17210, Page 1890Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15421, Page 1782

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5711, Page 172

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5109, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1962