Skip to content

23 Villanova DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block7805
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,056
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
62%
Improvement Value:$187,200
38%
Total Assessment$487,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+4.9%
2024$6,466+4.0%
2023$6,216+1.4%
2022$6,130+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,056DeedBook 18309, Page 1248Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16276, Page 967Recorded12/24/2015

Property Sale

Sale
$190,500
DeedBook 11783, Page 1308

Property Built

Built

Year Built: 1963