Skip to content

4 Dartmouth DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block7805
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,604
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
52%
Improvement Value:$274,200
48%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,061+3.9%
2024$6,793+4.0%
2023$6,530+1.4%
2022$6,440+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,604DeedBook 18381, Page 379Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5342, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1963