Skip to content

5 Poplar StreetJackson, NJ 08527

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block8501
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,600
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,400
38%
Improvement Value:$299,700
62%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,797+3.6%
2024$6,564+3.4%
2023$6,349+1.4%
2022$6,259+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,600DeedBook 20150, Page 1152Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 14548, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1968