Skip to content

5 Royal Woods CourtJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block9301
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,625
Acreage2.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,500
39%
Improvement Value:$532,100
61%
Total Assessment$873,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585+3.6%
2024$11,188+3.4%
2023$10,821+1.4%
2022$10,668+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 10266, Page 1860

Property Built

Built

Year Built: 2000