Skip to content

19 Knolls DriveJackson, NJ 08527

Built 1990

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block9301
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,728
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,300
36%
Improvement Value:$443,200
64%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178+3.6%
2024$8,863+3.4%
2023$8,572+1.4%
2022$8,451+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5333, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1990