Skip to content

1011 East Panama CourtForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block105
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1092
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
49%
Improvement Value:$100,500
51%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,979+7.0%
2024$4,655+6.5%
2023$4,372+3.3%
2022$4,233+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,092DeedBook 17897, Page 752Recorded5/21/2020

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 15086, Page 86

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13155, Page 893

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5578, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1972