Skip to content

1257 Kennebec RoadForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 20, 2006

Property Information

Block1129
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
53%
Improvement Value:$73,000
47%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,940+7.0%
2024$3,684+6.5%
2023$3,460+3.3%
2022$3,349+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 13100, Page 1454

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4733, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4667, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1988