Skip to content

1236 Edgemere AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block1139
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 2215
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,215
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$214,300
71%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,597+7.0%
2024$7,102+11.8%
2023$6,355+3.3%
2022$6,152+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,215DeedBook 18877, Page 1901Recorded1/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 10166, Page 1920

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 3968, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1970