Skip to content

243 Cherokee TrailForked River, NJ 08731

Built 1964

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block1400
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2282
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,282
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
53%
Improvement Value:$179,000
47%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+7.0%
2024$9,016+6.5%
2023$8,468+3.3%
2022$8,198+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 17134, Page 992Recorded6/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4915, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1964