Skip to content

1311 Clearview StreetForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block1162
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1358
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage18.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
40%
Improvement Value:$129,200
60%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+7.0%
2024$5,086+6.5%
2023$4,777+3.3%
2022$4,625+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 11298, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2000