Skip to content

236 Algonquin TrailForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block1402
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
44%
Improvement Value:$97,900
56%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,445+7.0%
2024$4,155+6.5%
2023$3,903+3.3%
2022$3,778+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16970, Page 1253Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16675, Page 235Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16510, Page 1532Recorded9/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$91,800
DeedBook 5388, Page 618

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 4167, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1968