Skip to content

1324 Sylvania AvenueForked River, NJ 08731

Built 2007

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block1166
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1668
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$155,900
65%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+7.0%
2024$5,683+6.5%
2023$5,338+3.3%
2022$5,167+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,668DeedBook 18399, Page 982Recorded4/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 13610, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 2007