Skip to content

964 Kearny AvenueForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1562
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1430
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,430
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
41%
Improvement Value:$115,800
59%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,974+7.0%
2024$4,650+6.5%
2023$4,368+3.3%
2022$4,228+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 16460, Page 74Recorded7/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 13343, Page 620

Property Sale

SaleMulti
$134,575
DeedBook 10544, Page 1487

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5246, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1971