Skip to content

1403 Earie WayForked River, NJ 08731

Built 1961

Last Sale Price
$190,400
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block1173
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0748
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage748
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
50%
Improvement Value:$81,600
50%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,146+7.0%
2024$3,876+6.5%
2023$3,640+3.3%
2022$3,524+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,400
Sq Ft748DeedBook 17533, Page 683Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 17458, Page 1712Recorded5/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 11287, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1961