Skip to content

1410 Circle DriveForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block1173
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1527
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,527
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
31%
Improvement Value:$131,800
69%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+7.0%
2024$4,508+6.5%
2023$4,234+3.3%
2022$4,099+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$29,900
DeedBook 11201, Page 1999