Skip to content

1414 Circle DriveForked River, NJ 08731

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2009

Property Information

Block1173
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 2390
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,390
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
26%
Improvement Value:$234,900
74%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+7.0%
2024$7,519+6.5%
2023$7,062+3.3%
2022$6,837+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$7,000
DeedBook 3548, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1976