Skip to content

318 Nantucket RoadForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block121
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-O-1+AG 1800
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
34%
Improvement Value:$139,000
66%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+7.0%
2024$4,975+6.5%
2023$4,673+3.3%
2022$4,523+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900
Sq Ft1,800DeedBook 19112, Page 986Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12455, Page 1916

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11793, Page 147

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 10980, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1960