Skip to content

616 Fairview LaneForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 8, 2016

Property Information

Block137
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F 2467
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,819
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
52%
Improvement Value:$189,300
48%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+7.0%
2024$9,317+8.5%
2023$8,589+3.3%
2022$8,314+7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 16541, Page 250Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4125, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1960