Skip to content

1557 Dee RoadForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block1222
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 2582
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,582
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$203,000
69%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,425+7.0%
2024$6,941+6.5%
2023$6,519+3.3%
2022$6,311+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 16918, Page 455Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 15593, Page 638Recorded7/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$219,500
DeedBook 10598, Page 1027

Property Sale

SaleMulti
$2,300
DeedBook 4313, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1982