Skip to content

1575 Dee RoadForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block1222
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2638
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,638
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$277,900
76%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+7.0%
2024$8,668+6.5%
2023$8,141+7.2%
2022$7,593+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 18053, Page 1075Recorded9/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4858, Page 773

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4748, Page 673

Property Sale

Sale
$1,200
DeedBook 4390, Page 866