Skip to content

302 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 1983

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block122
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
45%
Improvement Value:$97,200
55%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,516+7.0%
2024$4,222+6.5%
2023$3,965+3.3%
2022$3,838+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 17296, Page 1778Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 11970, Page 567

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5223, Page 744

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4308, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1983