Skip to content

317 Sea Bright RoadForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Mar 22, 2013

Property Information

Block122
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1102
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,102
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
49%
Improvement Value:$88,000
51%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,371+7.0%
2024$4,087+6.5%
2023$3,838+3.3%
2022$3,716+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 15487, Page 675

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5468, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1966