Skip to content

312 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2023

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block122
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
24%
Improvement Value:$224,600
76%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+7.0%
2024$7,003+1413.1%
2023$463+3.3%
2022$448+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,828DeedBook 19442, Page 401Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 18706, Page 389Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4968, Page 715