Skip to content

1530 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block1247
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1538
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,538
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$116,500
59%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,005+7.0%
2024$4,679+6.5%
2023$4,394+3.3%
2022$4,254+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,538DeedBook 19331, Page 970Recorded3/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 4716, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$43,500
DeedBook 3857, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1970