Skip to content

1537 Beverly RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block1247
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,686
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
25%
Improvement Value:$198,900
75%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+7.0%
2024$6,311+6.5%
2023$5,927+48.3%
2022$3,996+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 18007, Page 1223Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 16667, Page 1656Recorded2/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970