Skip to content

1505 Arient RoadForked River, NJ 08731

Built 1945

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Oct 29, 1997

Property Information

Block1247
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1UG 0582
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage582
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
52%
Improvement Value:$52,100
48%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,757+7.0%
2024$2,577+6.5%
2023$2,421+3.3%
2022$2,344+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 5522, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1945