Skip to content

1665 Woodland RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block1275
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-2AG 1942
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,942
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
40%
Improvement Value:$130,400
60%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471+9.1%
2024$5,015+12.4%
2023$4,460+3.5%
2022$4,310+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 5063, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1970