Skip to content

2151 Llewellyn ParkwayForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block1311
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1972
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
33%
Improvement Value:$145,300
67%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,501+7.0%
2024$5,143+6.5%
2023$4,830+3.3%
2022$4,676+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$191,500
DeedBook 11230, Page 1789

Property Built

Built

Year Built: 1974