Skip to content

1704 Fanwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block1283
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1232
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$146,400
62%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+7.0%
2024$5,553+6.5%
2023$5,215+3.3%
2022$5,049+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15659, Page 250Recorded10/9/2013

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 11628, Page 574

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 5640, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 5014, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$1,500
DeedBook 4682, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1973