Skip to content

1710 Fanwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2014

Property Information

Block1283
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1162
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,162
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
43%
Improvement Value:$107,400
57%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+7.0%
2024$4,463+6.5%
2023$4,192+3.3%
2022$4,058+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984