Skip to content

1755 Parkside DriveForked River, NJ 08731

Built 1940

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block1283
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0728
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage728
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
49%
Improvement Value:$69,300
51%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,467+7.0%
2024$3,241+9.5%
2023$2,959+3.3%
2022$2,865+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 17227, Page 1763Recorded9/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 15412, Page 917

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12050, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 11771, Page 596

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 10990, Page 1036

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 10147, Page 337

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 4362, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1940