Skip to content

1737 Parkside DriveForked River, NJ 08731

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block1285
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1305
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,305
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
47%
Improvement Value:$90,700
53%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,351+7.0%
2024$4,068+6.5%
2023$3,820+3.3%
2022$3,698+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 17432, Page 979Recorded4/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952