Skip to content

1715 Fleetwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 30, 2001

Property Information

Block1295
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1675
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
33%
Improvement Value:$167,200
67%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+7.0%
2024$5,880+6.5%
2023$5,522+24.3%
2022$4,442+20.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 10526, Page 1215

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 3528, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1958