Skip to content

2039 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block1306
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1183
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,183
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
46%
Improvement Value:$96,900
54%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+7.4%
2024$4,024+6.9%
2023$3,764+3.5%
2022$3,636+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5619, Page 657

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5249, Page 744

Property Sale

SaleMulti
$112,900
DeedBook 4655, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1970