Skip to content

524 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block1471
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 1188
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$122,600
62%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,033+7.0%
2024$4,705+6.5%
2023$4,419+3.3%
2022$4,278+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 16170, Page 729Recorded8/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,900
DeedBook 11886, Page 1456

Property Built

Built

Year Built: 1972