Skip to content

2111 Whitcomb RoadForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block1342
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1148
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,148
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
45%
Improvement Value:$104,500
55%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+7.0%
2024$4,501+6.5%
2023$4,228+3.3%
2022$4,093+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 12776, Page 621

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 10860, Page 1663

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4101, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1974