Skip to content

2227 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1991

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 28, 1991

Property Information

Block1311
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1810
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,810
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
28%
Improvement Value:$174,400
72%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,137+7.0%
2024$5,738+6.5%
2023$5,389+3.3%
2022$5,217+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4892, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4875, Page 711