Skip to content

2229 Emeralda Park DriveForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block1382
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1796
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,796
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
33%
Improvement Value:$167,400
67%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+7.0%
2024$5,920+6.5%
2023$5,560+3.3%
2022$5,383+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4781, Page 899

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 4206, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1980