Skip to content

2050 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$184,500
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block1315
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0988
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage988
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
44%
Improvement Value:$84,900
56%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,814+7.0%
2024$3,565+6.5%
2023$3,349+3.3%
2022$3,242+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$184,500

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 17312, Page 433Recorded11/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 14895, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 11147, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5519, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1972