Skip to content

2042 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block1315
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF-2 2018
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
31%
Improvement Value:$185,900
69%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+7.0%
2024$6,382+8.0%
2023$5,907+3.3%
2022$5,719+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 15868, Page 1338Recorded8/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 11484, Page 1924

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 10637, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 5112, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 4228, Page 239