Skip to content

2040 Crestwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jul 9, 1998

Property Information

Block1315
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0988
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
43%
Improvement Value:$110,900
57%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,926+7.0%
2024$4,605+6.5%
2023$4,325+3.3%
2022$4,187+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 5596, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 3843, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1975