Skip to content

1756 Longwood DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block1320
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1610
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,610
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
30%
Improvement Value:$191,300
70%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+7.0%
2024$6,474+6.5%
2023$6,081+3.3%
2022$5,887+23.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,610DeedBook 17584, Page 1947Recorded8/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$308,000
DeedBook 12842, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 11684, Page 1942

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5283, Page 717

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4859, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$95,900
DeedBook 4481, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1986