Skip to content

1757 Inwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block1320
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
34%
Improvement Value:$155,000
66%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,930+7.0%
2024$5,543+6.5%
2023$5,207+3.3%
2022$5,040+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$106,851
DeedBook 5329, Page 442

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4792, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1975